Oto i zapowiedziana druga część ukazująca wybrane gatunki porostów z Pojezierza Gnieźnieńskiego.11. Lecidella stigmatea (amyłka znaczona). Nie zawsze dostrzegalny porost o szarej plesze i czarnych owocnikach. Wbrew pozorom występuje dosyć często na betonie. Spotkałem wiele osobników w różnym stanie rozwoju.
12. Melanelixia fuliginosa (przylepnik okopcony). Szczerze mówiąc nie jestem w pełni przekonany do tego oznaczenia. Gatunek ten dosyć często można spotkać na tym obszarze na korze drzew liściastych. Prezentowana plecha rosła na drewnianym płocie pomalowanym wcześniej jakimś drewnochronem. Wyszła z tego zdegenerowana postać, oceńcie sami.
13. Parmelia sulcata (tarczownica bruzdkowana) to gatunek pospolity w całym kraju. Wszyscy go chyba znają.
14. Dwa gatunki z rodzaju Phaeophyscia. Phaeophyscia nigricans (orzast czarniawy) o plesze wielkości około 1 cm oraz Phaeophyscia orbicularis (orzast kolisty) sporo większy i dużo bardziej pospolity od poprzednika. Tez drugi był kolonią jakiegoś robactwa, co dobrze widać po stanie owocników.
15. Phlyctis argena (rozsypek srebrzysty) posiada z daleka widoczne pojedyncze lub połączone plechy. Występował na wielu klonach oraz olszach.
16. Obrosty są obecne wszędzie w badanym terenie.
– Physcia caesia (obrost modry) znalazłem w różnych fazach rozwoju, głównie na betonie. W Mogilnie na przykład obrasta słupki betonowe przy drodze i studzienki ściekowe.
– Physcia stellaris (obrost gwiazdkowaty) znaleziony został przypadkiem. W lesie w pobliżu Strzelna uderzony zostałem gałązką liściastego, niemal samą plechą w twarz
– Physcia tenella (obrost drobny) oraz jego brat Physcia adscendens (obrost wzniesiony) to pospolite gatunki na większości drzew oraz na drewnie.
17. Physconia grisea (soreniec popielaty) pokrywał korę topoli rosnących wzdłuż drogi w miejscowości Zofijówka. Zdarzały się egzemplarze z owocnikami.
18. Platismatia glauca (płucnik modry) tworzył piękny kobierzec na korze starego dębu. Znalazłem go tylko na jednym stanowisku.
19. Pleurosticta acetabulum (wabnica kielichowata) znaleziona na wysokości ponad 2 m na klonie w Zofijówce. Niestety plecha bez owocników, widocznie powietrze jej nie służy.
20. Punctelia subrudecta (biedronecznik zmienny) to rzadki w tych rejonach gatunek. Ten rósł w nietypowych warunkach, bo na drewnianym płocie.
21. Odnożyce występowały tu w trzech gatunkach:
– Ramalina farinacea (odnożyca mączysta) dosyć często na korze różnych drzew liściastych przy drogach i w lesie. Ramalina fraxinea (odnożyca jesionowa) rzadsza, ale również na kilku podobnych stanowiskach oraz Ramalina pollinaria (odnożyca opylona) w dolnych partiach pni topól w Zofijówce.
22. Sarcogyne regularis (setniczka zwyczajna) ten rzadki na niżu gatunek można znaleźć w tych terenach na górnej powierzchni betonowych płotów. Szczególnie wiele stanowisk występowało we wsi Orchowo.
23. Vulpicida pinastri (złotlinka jaskrawa) występowała głównie na skrajach lasów, najczęściej na korze brzozy brodawkowatej.
24. Na koniec cieszące oko złotorosty.
– Xanthoria candelaria (złotorost postrzępiony) na korze wielu drzew liściastych. Można było spotkać nawet osobniki z owocnikami. Xanthoria elegans (złotorost pyszny) występował głównie na słupach energetycznych, ale również na chodniku w miejscowości Kwieciszewo. Xanthoria parietina (złotorost ścienny) wszędzie pospolity na różnych podłożach. Xanthoria polycarpa (złotorost wieloowocnikowy) rósł na wielu krzewach. Prezentowana plecha występowała na metalowym płocie pomalowanym niebieską farbą działek pracowniczych w Strzelnie.
Znalazły się też gatunki, których nie potrafię oznaczyć, na przykład:
Najciekawsze jednak nadal czekają na prezentację. Wymagają jednak ciężkiej pracy przy oznaczaniu i zobaczą je Państwo w późniejszym czasie. Czeka na mnie również sporo materiału przywiezionego pod koniec sierpnia z Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Wszystko w swoim czasie.