W sierpniu spędziłem trzy tygodnie w tym terenie:
Poruszałem się w trójkącie utworzonym przez miejscowości: Strzelno-Mogilno-Trzemeszno. Niesamowite gorączki panujące w tym roku oraz kompletna susza w lasach powodowała znaczne utrudnienia w moich działaniach. W wielu przypadkach warunki te odbiły się na wyglądzie plech i owocników porostów. Przedstawiam kilka wybranych zdjęć w porządku alfabetycznym. Najciekawsze znaleziska odkładam do kolejnego wątku
1. Amandinea punctata (brudziec kropkowaty). Charakterystyczny „wielokropek” pospolity w rejonie. Rośnie na korze drzew liściastych, głównie przy drogach i na śródpolnych miedzach.
2. Aspicilia calcarea (dzbanusznik wapieniowy) znaleźć można w tych okolicach głównie na płytach betonowych tworzących chodniki (również w miejscach często deptanych przez ludzi), na krawężnikach, a nawet na betonowym płocie stadionu w Strzelnie.
3. Rodzaj Caloplaca reprezentowany jest przez minimum trzy gatunki:
– Caloplaca citrina (jaskrawiec cytrynowy) tworzący żółte, rozlane plamy na betonie. Prezentowana plecha pochodzi z ogrodzenia oczyszczalni ścieków. Występujące owocniki i ich kondycja świadczą o zanieczyszczeniach powietrza w okolicy.
– Caloplaca decipiens (jaskrawiec zwodniczy) występujący powszechnie, głównie na betonowych płotach. Jak widać na drugim zdjęciu, komuś wyraźnie smakował
– Caloplaca saxicola (jaskrawiec murowy) równie pospolity jak poprzednicy. Plechy w różnym wieku można znaleźć na górnej powierzchni płotów betonowych.
4. Candelaria concolor (świetlinka pospolita) występuje na korze wielu, głównie młodych drzew liściastych rosnących na skraju lasu. Bardzo podobna do Xanthoria candellaria – jednoznaczne oznaczenie wymaga użycia KOH. W pierwszym przypadku nie barwi, a w drugim reaguje na czerwono.
5. Chrysothrix candelaris (złociszek jaskrawy). Udało mi się go znaleźć wszczelinach kory kilku starych dębów w okolicach Strzelna.
6. Evernia prunastri (mąkla tarniowa) jest bardzo pospolitym gatunkiem na korze drzew liściastych (dęby, buku, klony) w całym omawianym terenie. Największe jej skupiska znalazłem na przydrożnych drzewach w okolicy Trzemeszna (Trzemżal, Słowikowo), ale również w lesie koło Strzelna. Szczególnie cieszy mnie trzecie zdjęcie
7. Hypocenomyce scalaris (paznokietnik ostrygowy) występuje niemal na wszystkich brzozach i sosnach, zarówno w lesie, jak i w parkach i na terenie otwartym. Niestety większość plech jest porażona grzybami naporostowymi.
8. Rodzaj [i]Hypogymnia[/i] to wszędobylska Hypogymnia physodes (pustułka pęcherzykowata) rosnąca na korze drzew i krzewów, na gałęziach, a nawet na podłożu skalnym oraz znacznie rzadsza od niej Hypogymnia tubulosa (pustułka rurkowata), którą znalazłem na gałęziach kilku młodych dębów.
9. Lecania cyrtella (miseczniczka drobna) – maleńka „bździągwa” znaleziona na korze topoli osiki. Zdjęcie jest powiększeniem 20-krotnym. Udało się ją znaleźć dzięki mocnej optyce w ręce (dziękuję mamo za wspaniały prezent !)
10. Rodzaj Lecanora to bardzo trudny temat w zakresie oznaczania. W opisywanym terenie reprezentowany był przez kilka gatunków.
– Lecanora chlarotera (misecznica jaśniejsza) rosnąca na korze drzew liściastych.
– Lecanora muralis (misecznica murowa) bardzo pospolita na betonie oraz przydrożnych głazach.
– Lecanora saligna (misecznica wierzbowa) znaleziona na drewnie na terenie działek pracowniczych (stara ławka). Jak widać lubi układać owocniki w rozproszeniu, ale również w skupieniu.
– tej nie udało mi się oznaczyć. Rosła na głazie krzemianowym. Może to Lecanora umbrina (misecznica ciemna) ? Coś podobnego już widziałem na głazach w Kamiennych Kręgach w Odrach (Bory Tucholskie).
c.d.n.