Porosty z kamieniołomów wapiennych w Rudnikach koło Częstochowy

Porosty z kamieniołomów wapiennych w Rudnikach koło Częstochowy
Udostępnij:
  •  
  •   
  •  

Na początek zaległe znaleziska z lipca z kamieniołomów wapiennych w Rudnikach koło Częstochowy, a dokładniej z kopalni przywróconej naturze o nazwie Lipówka. Oznaczenia ułatwione dzięki opracowaniom dr Agnieszki Bąbolewskiej.

Obrazek
1. Brodawnica wapieniowa (Verrucaria calciseda) – Posiada plechę wewnętrzną o białej barwie, przez co na wapiennej skale jest ona niewidoczna. Wyraźne są za to ciemne owocniki, wyglądające jak czarne kropki na wapiennej skale. Powiększenie 10X.

Obrazek
2. Jaskrawiec obojętny (Caloplaca holocarpa) – Rośnie na korze drzew oraz na podłożu skalnym. Posiada skorupiastą plechę oraz owocniki o barwie pomarańczowo brunatnej.

Obrazek
3. Jaskrawiec zwodniczy (Caloplaca decipiens) – Gatunek pospolity na niżu na podłożu wapiennym i betonie.

Obrazek
4. Liszajecznik złocisty (Candelariella aurella) – To również pospolity gatunek na niżu. W Kamieniołomie występuje w sąsiedztwie misecznicy białej i innych gatunków.

Obrazek

5. Setniczka zwyczajna (Sarcogyne regularis) – Występuje na skałach wapiennych, piaskowcach, betonie. Owocniki czarne, miseczkowatego kształtu, silnie przyprószone. Owocniki często siedzą w grupach. Według literatury rzadki na niżu, ale ostatnio często go spotykam w różnych miejscach kraju.
Avatar użytkownika
Porost

Wyświetleń: 257


Udostępnij:
  •  
  •   
  •  

Dodaj komentarz