Wyprawa do Rezerwatu Kajasówka

Wyprawa do Rezerwatu Kajasówka
Udostępnij:
  •  
  •   
  •  

Wyprawa do Rezerwatu Kajasówka




W ubiegłą sobotę odwiedziliśmy jeden z rezerwatów przyrody leżący niedaleko od Krakowa. Nie liczyliśmy na wiele możliwości fotografowania grzybów, bo o tej porze roku można liczyć tylko na grzyby nadrzewne. Może dlatego, że ostatnio nie padał deszcz i było dość chłodno nie spotkaliśmy „żywych” grzybów zimowych.






Las w tym rezerwacie był dość różnorodny, ale oprócz ładnych widoków nie było zbyt dużo grzybowych obiektów do focenia.





Myślę, że w tym rezerwacie jest szansa na spotkanie ciekawych grzybów, które lubią ciepłe stanowiska i wapienne podłoże, ale trzeba byłoby odwiedzić go po obfitych deszczach w letni lub jesienny czas.

Dopiero gdy weszliśmy na końcową ścieżkę była możliwość zrobienia ciekawych zdjęć krajobrazów… szkoda tylko, że była kiepska przejrzystość powietrza i nie było szans zobaczyć Tatr czy nawet bliższą Babią Górę. Widać było jedynie kominy elektrowni w Skawinie.




Wracając do Krakowa jechaliśmy przez Piekary i była okazja zobaczyć i fotografować z dość bliska Klasztor w Tyńcu.

Coś więcej na temat tego rezerwatu:
Rezerwat przyrody „Kajasówka” jest rezerwatem przyrody nieożywionej. Utworzony został w 1962 roku. Znajduje się na terenie gminy Czernichów w województwie małopolskim. Jest częścią Rudniańskiego Parku Krajobrazowego. Jego obszar ograniczają wsie Przeginia Duchowna i Czułówek. Powierzchnia rezerwatu to ok. 12 ha.



Głównym celem utworzenia rezerwatu Kajasówka była ochrona unikatowego zrębu tektonicznego, który budują wapienie jurajskie i pokrywa roślinność kserotermiczna. Zrąb określa się kształtem wąskiego garbu długości około 2,5 kilometra, szerokości do 0,7 km. Jego obszar odseparowują dwa zapadliska (rowy) tektoniczne: od północy jest to zapadlisko Rybnej, od południa zapadlisko Cholerzyn-Półwieś. Grzbiet wzgórza od strony zachodniej jest szeroki i łagodny, a od wschodniej – wąski, ze stromymi stokami. Zrąb budują górnojurajskie wapienie odsłaniające się w skałkach, ścianach skalnych, opuszczonych kamieniołomach i wyrobiskach pozostałych po eksploatacji skał.
Szczególną wartością przyrodniczą w rezerwacie Kajasówka są murawy kserotermiczne Inuletum ensifoliae, które kiedyś dominowały w obszarze, a obecnie zajmują jedynie niewielką powierzchnię. Murawy mają charakter półnaturalny i wymagają prowadzenia czynnych działań ochronnych, w celu ich




zachowania. W rezerwacie rosną m.in. dziewięćsił bezłodygowy, rojnik pospolity, kruszczyk szerokolistny, pierwiosnka wyniosła i kalina koralowa.
Przez rezerwat biegnie ścieżka dydaktyczno – turystyczna o tematyce geologiczno – geomorfologicznej, a obok rezerwatu przebiegają szlaki turystyczne. (źródło >>> http://www.kajasowka.czernichow.pl/ )

Jedno co mi się nie spodobało w tym rezerwacie to sposób umocowania jednej z tablic informacyjnych… To duża przesada umieszczać taką tablicę na takim wątłym drzewku… To jest ciężar ponad jego siły,,,

Wyświetleń: 275


Udostępnij:
  •  
  •   
  •  

Dodaj komentarz