Ciekawostki oraz legendy z mojego lasu.

Ciekawostki oraz legendy z mojego lasu.
Udostępnij:
  •  
  •   
  •  

Dziś wybrałem się na spacerek po lesie w celu szczegółowego zbadania kapliczki w środku lasu, którą ostatnimi czasu odkryłem.
Mała urocza wyspa z figurką na przedwojennych (zniszczonych) stawach rybnych. Całość zdążyła zarosnąć lasem, co dodaje uroku temu miejscu.

„Figura na wyspie”

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek

Jedna z legend mówi:
Kiedy wejdziemy do lasu i pójdziemy na stawy, po których tylko pozostały zagłębienia, to napotkamy figurkę Matki Boskiej. Kiedy stawy były zarybione, zadbane i zanim nastąpiły reformy i zmiany ustrojowe po II drugiej wojnie światowej, codziennie do figurki na łódce podpływał służący Moskwów, zapalał kaganek i zmieniał kwiaty. Starsi ludzie, którzy pamiętają czasy wojny, mówią, że gdy przyszli Rosjanie i jeden z nich zaczął strzelać do figury z karabinu maszynowego, to poza śladami na sukni nic się nie stało, figura nie przewróciła się. Dzisiaj do tej kapliczki można dojść po kładce.
Stawów tam już nie ma, jedynie to są ślady po nich, oraz figurka w miarę dobrym stanie. A co do śladów strzałów na figurce to chyba z tyłu widać je.

„Strzelny buk”

Obrazek Obrazek Obrazek

Plotki/legendy znalezione na Internecie:
„Dziadek mi opowiadał że gdzieś lesie jest takie drzewo, które ludzie nazywają Strzelnym Bukiem z racji że podczas wojny rozstrzelano pod nim jakąś rodzinę, a na korze jeszcze parę lat temu było widać ślady po kulach.”
Z kolei moja babcia chodziła przez las do szkoły do Czudca, mijała to drzewo codziennie i nic nie wie o rozstrzelaniu jakieś rodziny, lecz twierdzi, że myśliwi mieli zbiórki na polowania pod tym drzewem. (Ponoć dawniej było olbrzymie)
Każdy kto chodzi tu u mnie w lesie kojarzy gdzie jest ten strzelny buk, tzn. jego resztki ,został sam kikut.

„Ruiny nieznanego domu oraz stary sad”

Tu z kolei są resztki domu w samym środku lasu, dookoła niego jest duży, dziki opuszczony sad. Plotki mówią, że dom uległ pożarowi oraz, że uderzył w niego piorun. Swego czasu w lokalnej gazecie była mowa o wybudowaniu w tym miejscu szpitala/ ośrodka dla psychiczne chorych, ale nie doszło do tego.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

„Dom pszczelarza”

O kolejnym opuszczonym domu nie wiem za dużo, jest on na zboczu lasu, a jedyną informacją jest to, że mieszkał tam jakiś pszczelarz. Raz z kuzynką chcieliśmy do niego wejść, lecz skończyło się na paru metrach, gdyż na podłodze leżały jakieś bardzo stare klisze zdjęć dzieci, a także zasuszone ptaki, zrobiło się mrocznie i daliśmy sobie spokój.

Obrazek Obrazek

Dziś zamiast szukać grzybów, a w szczególności smardzów skupiłem się na ciekawych obszarach znajdujących się u mnie w lesie, odkryłem również ciekawy leśny mostek oraz blisko niego małe bajorko:D

Obrazek Obrazek Obrazek

Oprócz tego znalazłem kilka grzybków 🙂 oraz ciekawych roślinek i zwierząt :)

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek

Mefiu

Wyświetleń: 1372


Udostępnij:
  •  
  •   
  •  

2 komentarzy

Dodaj komentarz