Porosty Gór Izerskich (The lichens of the Jizera Mountains)
Część 2. Wysoki Kamień.
To górujący nad Szklarską Porębą od zachodniej strony szczyt o wysokości 1058 m n.p.m., położony w Wysokim Grzbiecie Gór Izerskich. Znajdują się na nim malownicze skałki dosłownie oblepione porostami. Prowadzący do niego szlak również obfituje w porosty. Naprawdę warto tam się wybrać z aparatem, popatrzcie sami.
1. wielosporek brunatny – (Acarospora fuscata). Pospolity porost, ale w takim towarzystwie zasłużył na swoje miejsce na karcie pamięci.
2. misecznica opylona – ( cf Lecanora cenisia). Oznaczenie czeka na potwierdzenie w badaniach TLC, należy jednak liczyć się z prawidłowym zapisem.
3. kamusznik mdły – (cf Porpidia melinodes). To bardzo rzadki gatunek. Przedstawiony na zdjęciu może nim być, ale nie musi. Zgadza się miejsce i wygląd, ale brakuje ciemnoszarych soraliów. Traktujmy go zatem jako obrazek poglądowy.
4. chrobotek palczasty – (Cladonia digitata). To w tej okolicy najbardziej pospolity chrobotek. Występuje głównie na pniakach i u podstawy pni drzew.
5. słojecznica pospolita – (Diploschistes scruposus). Piękny okaz pospolitego porostu naskalnego.
6. mąkla tarniowa – (Evernia prunastri). Gatunek dosyć rzadki, ale na szlaku prowadzącym do szczytu czesto widoczny na gałęziach świerków.
7. pustułka pęcherzykowata – (Hypogymnia physodes). Pospolity porost na niżu tutaj wcale tak pospolitym nie jest.
8. pustułka rurkowata – (Hypogymnia tubulosa). Dosyć duża ilość plech do znalezienia na gałęziach świerków w pobliżu szczytu.
9. misecznica zwyczajna – (Lecanora polytropa). To pospolity naskalny porost nie tylko w Sudetach.
10.misecznica brązowa – (Lecanora pulicaris). Gatunek ten występuje często na pniach buków.
11.krążniczka stopiona – (Lecidea confluens). Charakterystycznie spękana plecha o równie charakterystycznym kolorze.
12.liszajec – (Lepraria sp.). Jeden z wielu przedstawicieli tego rodzaju i jak zwykle niemożliwy do oznaczenia z dokladnością do gatunku w warunkach terenowych.
13.tarczownica bruzdkowana – (Parmelia sulcata). Bardzo pospolita na niżu i równie rzadka w tym terenie.
14.gruboszek bury – (Protoparmelia badia). Tego gatunku nie sposób pomylić z innym dzięki charakterystycznym barwom, nawet gdy ukryje się w misecznicy.
15.wzorzec geograficzny – (Rhizocarpon geographicum). Bardzo pospolity porost górski, ale facetowi z nizin się podoba
.
16.kruszownica zwyczajna – (Umbilicaria cylindrica). Oblepia szczytowe skałki zmieniając ich kolor na niemal czarny. Piękny porost.
17.kruszownica strojna – (Umbilicaria deusta). Jak wcześniej pisałem gatunek występujący niemal na każdej skale, również tutaj.
Oprócz wyżej wymienionych jeszcze kilka, których oznaczenie nie udało mi się ani w terenie, ani ze zdjęć. Niektóre mniej lub bardziej się kojarzą, ale pewności nie mam. Jeśli ktoś ma jakiś pomysł, zapraszam do dyskusji.