Porosty znalezione na szczycie Jaworzyny Krynickiej

Porosty znalezione na szczycie Jaworzyny Krynickiej
Udostępnij:
  •  
  •   
  •  

Najwyższy szczyt górski w okolicach Krynicy-Zdroju dawał nadzieje na znalezienie ciekawych gatunków porostów. Przyznać muszę, że się zawiodłem. O ile pasmo Jaworzyny spełnia oczekiwania lichenologów, o tyle sam szczyt niczym szczególnym nie zachwyca.

 

Występują tam dosyć pospolicie chrobotki rosnące najczęściej wśród mszaków:

 

Na okolicznych drzewach (świerki, modrzewie) pospolicie jak wszędzie w kraju rośnie pustułka pęcherzykowata (Hypogymnia physodes):


Na drzewach liściastych można spotkać ciekawy gatunek, jakim jest misecznica wygładzona (Lecanora glabrata).


Na wszystkich elementach sztucznych, stworzonych przez człowieka, szczególnie na betonie i zaprawie murarskiej występują pospolite gatunki jak: Xanthoria elegans (złotorost pyszny), Xanthoria parietina (złotorost ścienny), Lecanora albescens (misecznica biaława), Caloplaca holocarpa (jaskrawiec obojętny, gruszowy), Lecidella stigmatea (amyłka znaczona), Physcia adscendens (obrost wzniesiony), Candelariella vitellina (liszajecznik żółty) i inne:

 

Na korze i gałęziach okolicznych drzew powszechnym jest Pseudevernia furfuracea (mąklik otrębiasty):

 

Znacznie rzadziej spotkać można Usnea filipednula (brodaczkę zwyczajną) i to w postaci zanikającej raczej niż rozwojowej :( :

 

Na przygrzbietowej buczynie trafił się rzadszy gatunek, który pierwotnie oznaczyłem jako Parmeliopsis ambigua (płaskotka rozlana). Dokłądniejsze badanie wykazało jednak, że jet to Parmeliopsis hyperopta (płaskotka reglowa), która została uznana za różniącą się od Parmeliopsis ambigua głównie w zakresie barwień (kora zawiera atranorinę zamiast kwasu usninowego). Również w pewnym stopniu gatunki te różnią się morfologicznie, na przykład w kształcie marginalnych, główkowatych soraliów i przeciętnie nieco dłuższym zarodnikom.

 

Czekająca mnie dalsza droga po szlaku prowadzącym do szczytu Krzyżowej i dalej do Krynicy nie pozwoliła na dalsze badanie terenu. Temat pozostawiam otwartym dla moich następców :)

 

Awatar użytkownika
Porost

Wyświetleń: 277


Udostępnij:
  •  
  •   
  •  

Dodaj komentarz