Ja też doczekałem się sporych zapasów zdjęć do prezentacji, bo już kilka dni minęło od mojego wypadu w okolice Szczawnicy i Czorsztyna
Spędziłem długie godziny na wzgórzu Wdżar, w Dolinie Białej Wody i w samej Szczawnicy, gdzie m.in. „skanowałem” popularną wapienną skałkę, zwaną Kotuńką.
Plonem wycieczki jest mnóstwo zdjęć porostów naskalnych, zarówno z wapieni, jak i z andezytów. Stopniowo je obrabiam i oznaczam te gatunki, które mi na to chętniej pozwalają Reszta zaś musi swoje odczekać…
Zgodnie z przebiegiem wyprawy zaczynam od andezytowego wzgórza Wdżar (767 m npm.). Na dokładną penetrację tego terenu całego dnia majowego za mało, ale dobre było i te parę godzin…
Będzie to część I.
W odległych epokach wzgórze Wdżar powstało z wypchniętej na powierzchnię poprzez warstwy fliszu gęstej magmy.Sam andezyt pienińsko – gorczański jawi się ciekawą skałą magmową wylewną, pięknie połyskującą w słońcu kryształkami amfiboli i piroksenów (augit – to m.in. te duże, wieloboczne kryształy na fot. 2 i 3) na szarym, skaleniowym tle.
Porosty naskalne można tam znaleźć w starych kamieniołomach i licznych małych wyrobiskach, oraz na naturalnych wychodniach skalnych w partiach szczytowych. Zacznę od kilku „wszędobylców”…
Acarospora fuscata – wielosporek brunatny
Candelariella vitellina – liszajecznik żółty
Candelariella coralliza – liszajecznik koralkowaty
A tych dwu kolejnych porostów wcześniej świadomie nie odnalazłem.
Diploschistes scruposus – słojecznica pospolita:
Immersaria athrocarpa – wnutrzyk szorstkoowocnikowy:
Kolej na liczne gatunki misecznic. Zdaję sobie sprawę, co znaczy oznaczanie niektórych z poniższych gatunków w warunkach amatorskich, ale do odważnych świat należy .
Lecanora intricata – misecznica skupiona:
Lecanora muralis – misecznica murowa:
Lecanora polytropa – misecznica zwyczajna:
Lecanora campestris – misecznica polna:
Lecanora cenisia – misecznica opylona:
Lecanora rupicola – misecznica skalna.
Ta wraz z licznymi dzbanusznikami (Aspicilia sp.) tworzy z dala widoczne białawe plamy i plamki zwłaszcza na ścianach kamieniołomów. Dzbanuszniki muszą jeszcze trochę poczekać w szufladzie…
Lecidea fuscoatra – krążniczka brunatnoczarna.
Tworzy pojedyncze skupiska na skałkach szczytowych.