Porosty nadrzewne w Parku Słotwińskim w uzdrowisku Krynica-Zdrój

Porosty nadrzewne w Parku Słotwińskim w uzdrowisku Krynica-Zdrój
Udostępnij:
  •  
  •   
  •  

Położony w północnej części uzdrowiska Krynica-Zdrój Park Słotwiński zachwyca turystów pijalnią wody mineralnej „Słotwinka” oraz zabytkowym budynkiem z 1870 r. stanowiącym pierwotnie ażurowy pawilon dla orkiestry (obecnie mieści restaurację „Koncertowa”). Niewielka powierzchnia, zaledwie kilka alejek spacerowych oraz zróżnicowanie drzewostanu: dęby, jesiony, klony oraz świerki i modrzewie zachęciły mnie do dokładniejszych badań. Poświęciłem im kilka godzin. Rezultatem było odnalezienie kilku gatunków porostów.

Najczęściej spotykanym na pniach drzew jest Pertusaria albescens (otwornica zwyczajna).

 

Nieco rzadziej występuje tam tarczownica reprezentowana przez dwa gatunki: Parmelia sulcata (tarczownica bruzdkowana) i Parmelia saxatilis (tarczownica skalna).


Nieco wyżej, na pniach klonów spostrzec można bogatą w owocniki Ramalina fastigiata (odnożycę kępkową).

 

Dużym zaskoczeniem były dla mnie plechy innych gatunków z tego rodzaju. Rosły samodzielnie lub na plechach Pertusaria albescens. Dużo ryzykując stwierdzę, że pierwszą z nich mogła być Ramalina cf baltica (odnożyca baltycka). Przeprowadzone próby chemiczne nie wykazały żadnych barwień, co mogło by potwierdzać tą teorię. Na temat drugiej nie potrafię się wypowiedzieć z dokładnością do gatunku.


Na kilku pniach, szczególnie świerków i modrzewi występowały piękne plechy Pseudevernia furfuracea (mąklika otrębiastego).

 

Dosyć pospolicie na korze drzew oraz na kamieniach występuje tam również Physcia tenella (obrost drobny).


W szczelinach kory można zauważyć żółte plechy Candelariella reflexa (liszajecznika odmiennego).

 

Na jednym z klonów znalazłem również niewielką plechę Melanohalea exasperatula (przylepniczki łuseczkowatej).


W dolnych partiach pni drzew rosnących bliżej potoku Kryniczanki występowały również chrobotki: Cladonia coniocraea (chrobotek szydlasty), Cladonia fimbriata (chrobotek strzępiasty) i Cladonia pyxidata (chrobotek kubkowaty).

 

Na łopatki rozłożyły mnie natomiast mikroskopijne owocniki misecznic rosnące na korze jaworów przy wejściu do parku. Tu chwilowo brak mi pomysłu na dokładniejsze oznaczenie. Może z czasem się to zmieni.


Jak widać malutki park potrafi przynieść sporo radości amatorowi fotografowania. Z pewnością więcej satysfakcji mogli by mieć zawodowi lichenolodzy i mam nadzieję, że kiedyś przeczytam fachową relację z tego terenu.

 

 

 

Wyświetleń: 341


Udostępnij:
  •  
  •   
  •  

Dodaj komentarz