Zofijówka jest częścią wsi Łąkie położonej w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie mogileńskim, w gminie Strzelno. Rejonem badań były drzewa liściaste rosnące przy szosie łączącej Strzelno z Miradzem. Z jednej strony drogi dominowały stare jesiony oraz topole, z drugiej głównie klony i topole. Na pniach drzew występuje typowa dla regionu różnorodność biologiczna porostów. Z uwagi na dosyć ciekawe przypadki występowania rzadkich dla niektórych gatunków owocników pozwalam sobie na ich przedstawienie.
Na korze większości drzew spotkać można drobne plechy z czarnymi owocnikami. Jest to odporny na zanieczyszczenia powietrza i pył Amandinea punctata (brudziec kropkowaty).
W szczelinach kory, głównie topól zauważyć można złociste plechy złożone z drobniutkich, kulistych ziarenek Candelariella reflexa (liszajecznika odmiennego).
Niektóre pnie jesionów i klonów pokrywa gruba warstwa plech Evernia prunstri (mąkli tarniowej). Zadziwiające jest to, że nie występuje ona na wszystkich drzewach.
Na wysokości około 2 m nad ziemią na jednym z klonów znalazła swoje miejsce Lecanora rugosella (misecznica pomarszczona), którą wcześniej spotkałem również w Miradzu.
Stosunkowo pospolitymi gatunkami są Parmelia sulcata (tarczownica bruzdkowana) i Phaeophyscia orbicularis (orzast kolisty).
W dolnych partiach pni jesionów i klonów występują duże ilości porostów o nazwie Physconia grisea (soreniec popielaty). Spotkać można plechy o typowym, siwym zabarwieniu, jak i zielonkawe i brązowawe oraz niemal białe. Dokładna analiza pozwoliła na znalezienie kilku okazów z owocnikami.
Tylko na jednym spośród ponad 40 badanych klonów udało mi się znaleźć Pleurosticta acetabulum (wabnicę kielichowatą). Jej plechy dorastały do około 20 cm średnicy. Niestety, na żadnej z nich nie znalazłem owocników. Jako ciekawostkę podam, że tydzień temu miałem okazję podziwiać ten gatunek w jednym z parków miejskich w Piotrkowie Trybunalskim.
Dosyć częstymi porostami na jesionach były Ramalina farinacea (odnożyca mączysta) i Ramalina pollinaria (odnożyca opylona).
Na klonach dla odmiany występowała Ramalina fraxinea (odnożyca jesionowa). W odróżnieniu od prezentowanych niedawno okazów tego gatunku występujących w Beskidzie Niskim wszystkie plechy posiadały owocniki.
Kora wielu klonów i topól ozdobiona była drobniutką plechą Xanthoria candelaria (złotorostu postrzępionego). Na dwu drzewach dostrzegłem miniaturowe owocniki.
Na jednej z topól zauważyłem też typową plechę Xanthoria polycarpa (złotorostu wieloowocnikowego).
Dla precyzji opisu dodam, że na większości drzew występował powszechnie Physcia tenella (obrost drobny) oraz Physcia adscendens (orost wzniesiony). Znalazłem bardzo małą ilość plech pospolitej Hypogymnia physodes (pustułki pęcherzykowatej). Gatunki te przedstawię w kolejnych relacjach opisując porosty Kujaw.
Zachęcam Koleżanki i Kolegów do podobnej pracy. Niekiedy przedstawienie kompletnego wykazu gatunków, często pospolitych w danym rejonie pozwala na wyciągnięcie wniosków dotyczących całej populacji porostów w tej strefie.