Piękne fotki „porostomaniaków”

Piękne fotki „porostomaniaków”
Udostępnij:
  •  
  •   
  •  

Wyruszyłem dziś dla złapania oddechu do podłódzkiej miejscowości o wdzięcznej nazwie Zgniłe Błoto. Porostów było tyle, że nie miałem ochoty wyjmować aparatu z torby. Pospolite pustułeczki, sulcatki i złotorosty uwieczniłem telefonem :)

Na przydrożnym głazie znalazłem jednak kilka plech liszajecznika koralkowatego (Candelariella coralliza). Tym razem użyłem aparatu oraz wreszcie miałem okazję wypróbować swój najnowszy nabytek, czyli soczewką MSN-202.

Avatar użytkownika
Porost


Wiosna tuż tuż. Drzewa kwitną, porosty owocnikują


Melanohalea exasperata


Hypogymnia physodes


Parmelia sulcata

Avatar użytkownika
Doniu


Najpierw propozycja nowego gatunku do atlasu. Skórnica czerwonawa – Dermatocarpon miniatum. Małe Pieniny, na wapieniu.

Teraz jedziemy w Bieszczady, a zdjęcia są z szuflady. Niech się nikt nie przejmuje, czasem mi się rymuje. Zadrzewienie wokół cerkwi – stare jawory, jesiony, lipy, a tam wiele ciekawych porostów, miejscami szczelnie obrastających pnie drzew.

Obrostnica rzęsowata – Anaptychia ciliaris. Ten gatunek prezentuję po raz pierwszy:

Żółtlica chropowata – Flavoparmelia caperata. Tak ogromne skupiska tego porostu spotykam tylko w Bieszczadach. Pień drzewa z pierwszego zdjęcia mierzy około 60 cm średnicy. A więc stopniowo zoomujemy:

Tarczownica pogięta – Parmelia submontana. Nawet owocnik się znalazł:

Tarczownica bruzdkowana – Parmelia sulcata. Poczciwa „sulkatka” załapała się na kartę dzięki licznym owocnikom:

Szarzynka skórzasta – Parmelina tiliacea. Ten gatunek prezentuję również po raz pierwszy:

Po zobaczeniu tak bujnych ogródków porostowych postanowiłem przedłużyć tam pobyt, choć to był tylko jeden z przystanków podczas całodziennej wycieczki. Tutaj w roli głównej: Odnożyca kępkowa – Ramalina fastigiata. Dziesiątki i setki plech na okolicznych drzewach do wysokości kilku metrów.


Poniżej Ramalina fastigiata już bardziej detalicznie.Cdn. :-)
Avatar użytkownika
Zygmunt


Zostaję nadal przy prezentacji porostów gatunkami. Z tym, że zdjęcia będą pochodzić często z różnych wypraw :-)

Nibypłucnik wątpliwy – Cetrelia olivetorum.
Bieszczady. Tam często widuję go na pniach starych drzew liściastych, największe plechy miewają średnicę do 20 cm. Na brzegach wzniesionych odcinków widać białawe soralia, a na powierzchni listków drobniutkie punkciki pseudocyfelii.

Kolejny nowy gatunek do atlasu :-)
Otwornica półkulista – Pertusaria hemisphaerica
Znaleziona w Bieszczadach na sędziwym jaworze, zaliczana do porostów wrażliwych na zanieczyszczenia powietrza. Liczne wypukłe, żółtawe soralia.

Avatar użytkownika
Zygmunt


Po wigilijnym znalezieniu pustułki z owocnikami, przyszła pora na kolejnego pospoliciaka w rzadszej wersji, owocnikującej :) Dwie plechy na dwóch drzewkach. Przypuszczam iż to przylepka okopcona.


Poniższy porościk , w chwili fotografowania, wziąłem za coś innego i próbowałem ustalić gdzie to go ja już widziałem :) Dopiero dzisiaj powiększając zdjęcia na kompie zauważyłem na/przy jednej plesze malutkie mazaediowe owocniki i wygląda na to iż jest to trzonecznica żółtawa.

Kolejne dwa porosty z tego nadrzecznego zadrzewienia. Pierwszy rósł na omszałym pniu mocno pochylonej, nadrzecznej wierzby

Drugiego znalazłem na spadłej gałęzi nadrzecznej wierzby. Plecha miało ok. 6/4,5 cm.

Avatar użytkownika
gonzo

 

 

Wyświetleń: 332


Udostępnij:
  •  
  •   
  •  

Dodaj komentarz