Grzyby naporostowe (lichenicolous fungi) znalezione w 2016 roku na terenie Nadleśnictwa Miradz (kujawsko-pomorskie).
Dysponując ostatnio zakupionym sprzętem makro postanowiłem poszukać mniejszych niż zwykle obiektów do fotografowania. Wybór padł na mało znane grzyby naporostowe. Oznaczeń dokonałem na podstawie książki „Lichenicolous fungi of Poland” autorstwa Krystyny Czyżewskiej i Martina Kukwy. Niektóre z nich konsultowałem bezpośrednio z autorem tej publikacji. Wykorzystałem również obszerną bazę fotografii i opisów innych autorów. W dwu przypadkach (Xanthoriicola physciae i Lichenoconium xanthoriae) wspomagałem się mikroskopem. Jest to jednak bardzo trudna dziedzina wiedzy, ale coraz powszechniejsza wśród lichenologów. Biorąc pod uwagę amatorskie podejście do tematu nie wykluczam ewentualnych pomyłek w oznaczeniu będąc jednak w przekonaniu o ich braku.
* atelia pajęczynowata (Athelia arachnoidea)
Jest bardzo powszechnym patogenem porostów i glonów epifitycznych, zabijającym całą roślinność posiadającą korę na większych obszarach, często atakuje cały pień drzewa. Rzadko jest rozwinięta jako grzyb podstawkowy, a obecność grzyba zazwyczaj rozpoznawana jest przez obfity biały zbiór strzępek porastających porosty.
* bezkosmek pasożytniczy (Licea parasitica)
Powszechnie spotykany grzyb naporostowy. W herbarium, owocniki tego gatunku znaleziono również rosnące bezpośrednio na korze.
* naporościak plamisty (Lichenoconium erodens)
Plechy porostów są często w pierwszym etapie uszkodzone lub zniszczone przez innego grzyba (np Athelia arachnoidea, Lichenoconium lecanorae), a następnie opanowane przez Lichenoconium erodens.
* Lichenoconium lichenicola
Niedawno podany z terenów Polski. Atakuje plechę i apotecja Physcia stellaris.
* naporościak złotorostowy (Lichenoconium xanthoriae)
Jest stosunkowo rzadkim gatunkiem, zazwyczaj ograniczonym do rodziny Teloschistaceae.
* Marszandiomyces złotawy (Marchandiomyces aurantiacus)
Pasożytuje na nadrzewnych gatunkach z rodzaju Physcia, czasem rozprzestrzenia się na sąsiednie porosty (Candelariella xanthostigma, Lecanora sp.). Prawdopodobnie powszechny, ale rzadko podawany. Marchandiobasidium aurantiacum jest teleomorfą dla Marchandiomyces aurantiacus (Lasch) Diederich & Etayo, który został niedawno odkryty (Diederich i inni 2003).
* foma pustułkowa (Phoma cytospora)
Występuje na plechach i sorediach Flavoparmelia caperata, na plesze Hypotrachyna, Parmotrema, Parmelia i Rimelia.
* Polycoccum pulvinatum
Grzyb naporostowy w Polsce pasożytujący na plechach Physcia caesia i Physcia stellaris.
* złotorostnica obrostowa (Xanthoriicola physciae)
Występuje na apotecjach Xanthoria parietina i Xanthoria polycarpa.