Owocnik - bocznie przyrośnięty, rozpostarty, okrągławy, w miarę rozwoju zrastają się w większe okazy, najczęściej jednak pojedynczo, dachówkowate. Górna powierzchnia wyraźnie strefowania i owłosiona, barwa jasnoszara do żółto-brązowej lub brązowej, brzeg tępy, zwykle jaśniejszy, czasem białawy. Grubość owocnika 1.5-4 mm, szerokość 3-18cm, Spód owocnika z warstwą zarodnikonośną, pofałdowaną i pokrytą rozgałęziającymi się żyłkami, szarawy lub niebieskawy z wiekiem brązowopurpurowy. Uwodnione owocniki są w konsystencji elastyczne, galaretowate, suche - rogowate, twarde.
Wysyp zarodników - biały.
Występowanie - gatunek niezbyt częsty. Owocniki wyrastają przez cały rok, zwykle w dużej liczbie, na dużej powierzchni, na wielu gatunkach drzew liściastych, zarówno na pniach i gałęziach żywych drzew, jak i na martwych kłodach. Czasem egzemplarze pozrastane w grupy pokrywają kłody drewna na dużej powierzchni.
Zastosowanie - niejadalny.
Możliwość popełnienia pomyłki - do rodzaju uszak (Auricularia) zalicza się kilka gatunków, z których tylko ten jeden występuje w Europie. Czasami do tego rodzaju zaliczane są też gatunki uwzględnione tu w rodzaju ucho (Hirneola), którego przedstawicielem w Europie jest także tylko jeden gatunek uszak bzowy (Hirneola auricula-judae). Pospolity skórnik szorstki (Stereum hirsutum).
Zdjęcia powyżej i poniżej pochodzą ze starego parku w
Offenbach am Main/Hesja/Niemcy, 28.02.2011