Koźlarz bruzdkowany - Leccinum crocipodium

Opis + zdjęcia
Awatar użytkownika

Autor tematu
Gwiton
Grzybiarz gawędziarz
Grzybiarz gawędziarz
Posty: 2473
Rejestracja: środa, 19 września 2007, 16:49
Ulubione grzyby: Boletus erythropus & Tricholoma equestre
Lokalizacja: Legnica
Pochwalił: 74 razy
Pochwalony: 496 razy
Kontakt:

Koźlarz bruzdkowany - Leccinum crocipodium

Post autor: Gwiton » niedziela, 25 października 2015, 21:42

Koźlarz bruzdkowany - Leccinum crocipodium (Letell.) Watling, Trans. & Proc. Bot. Soc. Edinb. 39(2): 200 (1961) Link do atlasu na portalu >>> KLIKNIJ

Kapelusz - od 50 do 100 mm średnicy. W kolorze bladożółtawym, oliwkowożółtym, cytrynowożółtym, z wiekiem ciemniejący i przybierający kolor brudnobrązowy. Gdy młody w kształcie półkulisty. Z wiekiem staje się rozpostarty, poduszkowaty. Powierzchnia mniej lub więcej filcowata, często poletkowato spękana. W okresach wilgotnych delikatnie lepka.

Pory - w barwie rurek. Drobne, w kształcie okrągławo - kanciaste. Uciśnięte lub uszkodzone ciemnieją.

Rurki - w barwie cytrynowożółte, później oliwkowożółte, niekiedy z różowawym odcieniem. Mogą lekko brązowieć. Długości od 20 do 30 mm. Przy trzonie głęboko wykrojone.

Trzon - w kolorze jasnocytrynowy, z wiekiem w odcieniu brudnobiaławym. Pokryty kosmakami lub brodawkami. Które tworzą pionowe użebrowanie. Długości od 50 do 200 mm. Grubość od 15 do 20 mm. U młodych okazów często pękaty. Później gruby, w kształcie wrzecionowaty, ze zgrubieniem w środkowej części. Osadzony centrycznie. Pod kapeluszem i w podstawie zwężony. Pełny.

Miąższ - jest w kolorze białawym lub cytrynowożółtym. Przebarwia się różowiejąc i czerwieniejąc, z odcieniem liliowym lub błękitnym. Zwarty, mięsisty i soczysty. W trzonie twardawy. U starych owocników gąbczasty. W smaku przyjemny i łagodny. Zapach niewyraźny, ale przyjemny.

Zarodniki - w wysypie barwy brudnożółto-brązowawej.

Występowanie - bardzo rzadki. Spotykany latem. Towarzyszy lasom liściastym i mieszanym. Najczęściej spotykany pod brzozami, bukami i dębami, z którymi tworzy mikoryzy.

W obrębie rodzaju Leccinum , w Europie znanych jest około 20, a w Polsce około 10 gatunków koźlarzy.

Uwagi. Jadalny.

Gatunek podobny to: koźlarz pomarańczowożółty - Leccinum versipelle (Fr.) Snell.


" ...Gdy zimny wiatr tłucze o szyby deszczem przez ciemność listopadowego wieczoru, siądźmy w bezpiecznym cieple naszego domu... Ucieszmy się przypomnieniem wesołej grzybiarskiej przygody, pomilczmy, powspominajmy.
Może zobaczymy znów rozświetlony słońcem bór, gdzie ruda kolumnada prastarych sosen w zapachu żywicy i jasna zieleń mchów, wśród których miękkich poduszek rozsiadła się królewska rodzina borowików..."